Consultant vânzări solutii informatice (B2B)

Suntem în căutarea unui Consultant vânzări solutii informatice (B2B) pentru solutiile ERP si CRM Attosoft. Ne dorim un/o coleg/a implicat/a care să transmită alături de noi grija pentru nevoile clienților noștri. Principalele responsabilități ale rolului sunt prospectarea pieței în vederea dezvoltării portofoliului de clienți business și atragerea acestora spre colaborarea cu o firma care propune digitalizarea proceselor de business.

Cerințe:

·        Ai cel puțin 2 ani experiență în vânzări consultative B2B

·        Esti o persoana proactiva, perseverenta, care face lucrurile cu pasiune

·        Cunoști procesul de vânzare consultativă

·        Ai o gândire orientată spre rezultate și performanță

·        Ești motivat să te dezvolți profesional și personal

·        Ai abilități excelente de comunicare, prezentare, negociere, dorință de implicare, atitudine pozitiva, perseverență

·        Ai disponibilitate pentru întâlniri față în față cu clientul și pentru deplasări – 30% din timp

·        Cunoști Limba Engleză – nivel mediu

·        Ai permis de conducere categoria B

Constituie avantaje:

  • experiența în vânzare activă (hunting)
  • experiența în vânzări de sisteme software

Responsabilitati

Care vor fi sarcinile tale:

  • Prospectezi si atragi clienti noi pentru a asigura dezvoltarea portofoliului intr-un proces de vanzare B2B si pentru a creste cota de piaţă a solutiilor informatice si serviciilor
  • Identifici nevoile clientilor si formuleazi oferte in functie de necesitatile lor de business.
  • Sustii clientii in timpul procesului de vanzare pentru a-si atinge cu ajutorul solutiilor Attosoft obiectivele de business
  • Desfășori activitatea de vânzare consultativă a soluțiilor informatice cu atenție pe rezultate, eficacitate și îmbunătățirea proceselor implementand strategia de vanzare
  • Administrezi portofoliul actual de clienti pana la predarea lor reprezentantilor de vanzari (birou)
  • Sustii prezentari personalizate ale solutiilor informatice clientilor
  • Realizeazi planul de întâlniri cu potențialii clienți
  • Iti organizezi in mod eficient activitatea, implementezi planurile de vanzari asumate, urmaresti atingerea obiectivelor de vanzare
  • Negociezi conditiile si clauzele contractuale
  • Planifici si intocmesti rapoarte privind situaţia vânzărilor, concurenţa, noile trenduri pe piaţă, potenţialii clienţi.
  • Participi impreuna cu echipa de vanzari la crearea unei baze de date cu potentiali clienti si la generarea de leaduri atunci cand are oportunitati
  • Monitorizezi si furnizezi echipei date despre concurenta, intocmesti rapoarte de calificare a clientilor in parteneri. (Termene)

Oferta:

  • Nivel de salarizare corelat cu responsabilitățile și performanțele job-ului;
  • Posibilitatea de dezvoltare profesionala
  • Masina de serviciu, telefon, laptop
  • Locatie: Galati sau online
  • Program: L-V: 08:30 – 17:0

Effective
Human Resources

Scroll to Top